Кој е најболниот убод од инсект?

Дознајте кој е најболниот убод од инсект, дали е тоа убодот од пчела, тарантула, мравка или оса?

Отровот од мравка, пчела и оса содржи различен коктел од состојки дизајнирани да создадат непријатни сензации, па дури и да компромитираат некои телесни функции. Индексот на убоди на ентомологот Џастин Шмит ја опишува и рангира болката од убоди на околу 100 видови инсекти.

Еден од тројцата споменати во видеото има најболен убод, дознајте за кој инсект станува збор.

реклама

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
play_arrow

Поглед во луксузниот Aston Martin DB11 кој чини 800.000 илјади долари

Read more
play_arrow

Вежбање со танц со Памела

Read more
play_arrow

Десет најдобри песни од Фиби во „Friends“

Read more
play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Read more
play_arrow

Седум интересни факти за машкото тело

Read more
play_arrow

Што ако вселената би била полна со воздух?

Read more
play_arrow

Како ќе ви се смени телото ако возите велосипед 30 минути секој ден?

Read more
play_arrow

Топ 10 најлоши копии на хорор филмови

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „Venom 2“ со Вуди Харелсон и Том Харди

Read more
play_arrow

Девет работи што не сте ги знаеле за диетата и слабеењето

Read more
play_arrow

Натпревар во танцување со кучиња

Read more