Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Нова трка за забрзување.

Golf GTI Clubsport 45 се напојува со 2.0-литарски турбо бензинец со 300 КС и 400Nm, поврзан со 7-степен DSG менувач со двојна спојка и погон на предните тркала.

Забрзувањето до 100 км/ч трае помалку од 6,0 секунди, а во оваа верзија нема фабричко ограничување на 250 км/ч.

Honda-та ја придвижува 2.0-литарски турбо мотор кој произведува 300 КС и дава 400 Nm максимален вртежен момент, и ја краси Phoenix жолта боја и специјални детали на покривот во црна боја со алуминиумски фелни BBS.

Под хаубата на Trophy-R се наоѓа 1.8-литарски турбо-бензинец со 300 КС и 400 Nm, ист како кај „обичниот“ модел Megane RS Trophy, кој е поврзан со рачен 6-брзински менувач. Наместо на зголемување на моќноста, тимот на Renault Sport се фокусираше на намалување на тежината (за 130 кг) и подобрување на аеродинамиката.

Па, кој ќе биде победник? Погледнете во видеото:

Remote video URL
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Авто новости

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more
 

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе