Здравје

Кој е најдобриот начин да го ослободите здивот од мирисот на лук?

9. октомври 2017 - 10:52 | Кајгана

Лукот ги прави јадењата повкусни, но својот мирис во устата го остава подолго отколку што би сакале. Кои намирници можат да го отстранат непријатниот мирис на лукот од вашиот здив?

Едно од соединенијата во лукот - алил метал сулфидот, не може да биде разложено при варењето, што доведува до негово ослободување низ здивот и потта.

Јаболките, сокот од лимон и нането се посебно ефективни. Зелениот чај, магдоносот и спанаќот исто така можат да ви помогнат.

Сите овие намирници се богати со соединенија кои се нарекуваат полифеноли. За да го елиминираме непријатниот мирис на лукот, препорачливо да ги комбинираме овие намирници секогаш кога е можно.

Коментирај