Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

А.С.
/ 25.05.2023 / 17:30

Вежбањето не пружа само подобрување на вашата моментална форма. Секоја минута помината во вежбање го зајакнува вашето тело против можни болести во далечна иднина.

Една нова студија од Медицинскиот факултет Милер на Универзитетот во Мајами покажа дека ако го одржувате вашето здравје до средината на 40-тите години, ќе имате 37 отсто помал ризик од мозочен удар по 65-тата година.

Значи, кој е најдобриот начин да го одржувате вашето тело здраво во годините што доаѓаат? Вашата сегашна возраст е еден од факторите според кои треба да ја донесете таа одлука.

Секоја свеќа на вашата роденденска торта значи флуктуации во вашите хормони и состав на телото, така што вашиот тренинг треба соодветно да се прилагоди. Ако сте во петтата деценија и ги правите истите рутини како 20-годишници, не очекувајте да го видите напредокот што го прават многу помладите луѓе.

Тренинг во дваесеттите години

Добра вест - вашето тело е подготвено за тренинг за сила и голем мускулен раст. Имате повеќе тестостерон во моментов отколку што некогаш ќе имате, затоа искористете го. Според личниот тренер Шон Лервил, тестостеронот е одговорен за зголемување на силата (да не зборуваме за естетските придобивки) преку охрабрување на вашето тело да изгради мускули и да согорува маснотии.

Тренинг во триесеттите

Иако сè уште можете да изградите сериозни мускули во триесеттите години, падот на тестостеронот за 1 процент годишно значи дека најверојатно ќе треба да размислите за прилагодување на тренингот и зајакнување на вашиот метаболизам за да се ослободите од тврдоглавите маснотии.

Градењето стомачни мускули сè уште е можно, но ќе треба да потрошите повеќе време во борбата против заморот и потенцијалното таложење на маснотии.

„Со комбинирање на паметна диета со правилен тренинг, нема причина да не го задржите салото да ги покрива вашите стомачни по три месеци посветеност“, вели личниот тренер Коел Фултон.

Внимавајте на вашите калории и правете повеќе интервален тренинг со висок интензитет за да ви помогне да согорите маснотии и да изградите мускули во исто време.

Според една студија објавена во The Journal of Physiology, способноста на вашето тело да користи кислород опаѓа за 10 проценти на деценија по 30-тата година од животот. Меѓутоа, ако одлучите да истраете и редовно да тренирате, тој пад може да го намалите за околу половина.

Тренинг во четириесеттите

Според научниците од Медицинскиот огранок на Универзитетот во Тексас, перформансите во тренинзите за сила, како што е кревање тегови, опаѓаат по 40-тата година од животот, но луѓето кои се занимаваат со кардио тренинг за издржливост, како што е веслањето, ќе откријат дека нивните перформанси не опаѓаат толку лесно, според студија објавена во Experimental Aging Research.

Во интервју за Men's Health US, фитнес тренерот Џеф Кавалиер вели дека врската помеѓу умот и мускулите е најважна кога станува збор за градење мускули во четириесеттите. Контролираните повторувања и моделите на движење кои градат цврста основа за сила се клучни овде.

И полесните тегови имаат свое место - особено кога се користат во метаболички тренинзи со повеќе повторувања.

Тренинг во педесеттите и потоа

Постојано ни кажуваат дека бројот на свеќи на вашата последна роденденска торта нема никаква врска со вашата мускулна сила. Всушност, една неодамнешна голема студија од Универзитетот во Чикаго сугерира дека вашата биолошка возраст, наместо вашата вистинска возраст, е многу подобар показател за вашето здравје.

Ако поминаа години од последен пат кога вежбавте и веќе сте во педесеттите години, личниот тренер Кит Лазарус ве советува да започнете одново. Ако кревањето тегови е омилен тип на тренинзи што го правевте, нема причина да не го продолжите бидејќи меморијата на мускулите не исчезнува по долга пауза, но можете да очекувате дека ќе потрае некое време за да се подигнете на брзина и да удрите. солидно темпо.

Истото е и со аеробниот тренинг, каде што треба да внимавате да не го напрегате телото и да не предизвикате воспаление или повреда. Консултацијата со професионални тренери може да биде добар потег, барем за нов почеток, како што пишува Men's Health.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фит

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more

Какви промени да очекувате ако 30 дена правите по 300 чучњеви?

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе