Кој е најголемиот страв на Бил Гејтс?

Американскиот милијардер во новиот документарец на Netlix, „Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates“, откри кој е неговиот најголем страв. 

Најголемиот страв на Бил Гејтс е дека неговиот мозок ќе престане да работи. 

Но, некои работи за тоа како работи мозокот на Гејтс можат да се најдат во краткиот трејлер на серијата објавена во четвртокот.

„Гејтс е мултипроцесор“, вели неговата сопруга Мелинда, во емитувањето на филмот.

„Тој ќе прочита нешто, но во исто време ќе прави и нешто друго. Тоа е хаотично“, вели Мелинда.

„Гејтс успева во комплицираните работи“, вели Мелинда.

„Тој прави рамка во неговиот ум и тогаш започнува да ги сортира податоците. Ако нешто не му одговара, тој навистина се фрустрира“.

Таа додава дека тоа е страшно.

„Но, кога е сам, тој може да спои идеи кои на никој не би му текнало дека се споиви“, вели сопругата на Гејтс.

Идејата за рамка е нешто што го спомна самиот Гејтс, опишувајќи како работи и размислува.

 

 

Објаснувајќи како се сеќава на она што ќе го прочита, Гејтс вели:

„Ако доволно читате, ќе забележите дека постои сличност помеѓу нештата, бидејќи една работа е слична на друга. Ако имате широк видик, тогаш знаете како да ги составите работите".

Според објавениот трејлер, Гејтс гледа на проблемите од вообичаените агли, што му овозможува да е инвентивен..

Покрај сериозните теми, документарниот филм открива и неколку интересни факти за Гејтс, како што се: неговата омилена храна, дали појадува, кое е неговото омилено животно.

реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе