Кој е најголемиот страв на Бил Гејтс?

Американскиот милијардер во новиот документарец на Netlix, „Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates“, откри кој е неговиот најголем страв. 

Најголемиот страв на Бил Гејтс е дека неговиот мозок ќе престане да работи. 

Но, некои работи за тоа како работи мозокот на Гејтс можат да се најдат во краткиот трејлер на серијата објавена во четвртокот.

„Гејтс е мултипроцесор“, вели неговата сопруга Мелинда, во емитувањето на филмот.

„Тој ќе прочита нешто, но во исто време ќе прави и нешто друго. Тоа е хаотично“, вели Мелинда.

„Гејтс успева во комплицираните работи“, вели Мелинда.

„Тој прави рамка во неговиот ум и тогаш започнува да ги сортира податоците. Ако нешто не му одговара, тој навистина се фрустрира“.

Таа додава дека тоа е страшно.

„Но, кога е сам, тој може да спои идеи кои на никој не би му текнало дека се споиви“, вели сопругата на Гејтс.

Идејата за рамка е нешто што го спомна самиот Гејтс, опишувајќи како работи и размислува.

 

 

Објаснувајќи како се сеќава на она што ќе го прочита, Гејтс вели:

„Ако доволно читате, ќе забележите дека постои сличност помеѓу нештата, бидејќи една работа е слична на друга. Ако имате широк видик, тогаш знаете како да ги составите работите".

Според објавениот трејлер, Гејтс гледа на проблемите од вообичаените агли, што му овозможува да е инвентивен..

Покрај сериозните теми, документарниот филм открива и неколку интересни факти за Гејтс, како што се: неговата омилена храна, дали појадува, кое е неговото омилено животно.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Живот

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Read more

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Магазин

  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот“

Читај повеќе

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Читај повеќе

Медицинско чудо: Бебе во „водена обвивка“ се роди на ГАК

Читај повеќе
  • filter

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Читај повеќе