Кој е најпродаван пикап во 2019 година?

Во оваа класа на возила владее остра конкуренција, пред сѐ меѓу американските и јапонските брендови.

Најпродаван пикап во првата половина од годината беше Ford F-Series, со  538.436 испорачани возила, пренесува сајтот focus2move.com.

На второ и трето место исто така има американски модели, и тоа Ram pick-up со 346.842 продадени примероци и Chevrolet Silverado со 287.413 единици.

Најдобро пласиран јапонски пикап е Toyota Hilux кој стигна до 272.293 купувачи ширум светот, а петтата позиција ја држи Isuzu D-Max (171.035 единици).

Вака изгледа листата на 10-те најпродавани пикап модели низ светот досега во 2019 година:

1. Ford F-Series      538.436 продадени примероци

2. Ram pick-up        346.842

3. Chevrolet Silverado      287.413

4. Toyota Hilux        272.293

5. Isuzu D-Max        171.035

6. Ford Ranger        158.730

7. Toyota Tacoma  132.740

8. GMC Sierra          127.225

9. Chevrolet Colorado      79.137

10. Nissan Navara  66.660 продадени примероци.

реклама

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more

Авто новости

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе