ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Кој е најскапо платениот меѓу селекторите на Мундијалот во Катар?

Finance Football, специјализирана страница за финансиски и економски аспекти на фудбалот, објави табела со годишни плати на селекторите на 32-те репрезентации кои играат на Светското првенство на крајот на годината.

И покрај тоа што забележува дека заработката на некои од менаџерите наведени во списокот не е официјално потврдена, Finance Football истакнува: „Сите податоци што ги даваме се резултат на интензивно и исцрпно истражување“. Според него, најплатен од селекторите кои ќе се борат за светската титула во Катар е германскиот лидер Ханс Дитер Флик, кој добива 6,5 милиони евра годишно.

Прв до него е Гарет Саутгејт со 5,8 милиони евра годишно како селектор на Англија. Најниската позиција на подиумот ја држи Дидје Дешам. Освојувачот на светската титула од пред четири години ја брани титулата со 3,8 милиони евра годишно во Франција. Интересно, славниот Луис Енрике, селектор на Шпанија, со 1,15 милиони евра годишно е само на 13. место.

Тој е зад Мурат Јакин (Швајцарија), Паулу Бенту (Јужна Кореја), Грем Арнолд (Австралија), Грег Берхалтер (САД) и Роберто Мартинес (Белгија) и е платен исто како Каспер Хјулманд (Данска). Причината за неговиот низок ранг е тоа што тој неодамна се согласи на намалување на платата за 25 отсто, со што неговиот годишен приход е намален за 350.000 евра.

Имајте на ум дека Енрике е 16-ти на табелата за Finance Football, но тоа е затоа што FF распореди повеќе менаџери со исти годишни плати на различни места на табелата (едно по друго) наместо да ги стави сите на едно место и да го делат.

URL

Ваха е првиот под линијата што ги дели милионерите од останатите

Хаџиме Моријасу, селектор на Јапонија, го затвора клубот на тренери-милионери со милион и 50 илјади евра годишно. Прв под линијата е Вахид Халилхоџиќ на 19. место, кој според овој извор во Мароко заработува 920 илјади евра годишно. Драган Стојковиќ е на 22. место. Српскиот тренер добива 650.000 евра годишно, исто колку и неговиот хрватски имењак Скочиќ, кој го води Иран.

Златко Далиќ, освојувач на светското сребро пред четири години, е зад спомнатите во анализата на FF. Селекторот на Хрватска е во долната група со годишна плата од 550.000 евра. Само осуммина од селекторите на Мундијалот се полошо платени од него.

Светското првенство во фудбал во 2022 година треба да се одржи во Катар од 21 ноември до 18 декември. Ова ќе биде прво Светско првенство што некогаш се одржало во арапскиот свет и ќе биде второ Светско првенство што се одржало целосно во Азија по турнирот во 2002 година што се одржа во Јужна Кореја и Јапонија.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Фудбал

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Read more

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Read more

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Read more

Елмас: Најважно е што победивме

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе