Кој е новиот тренер на Ливерпул и зошто го избраа?

Младиот холандски стручњак Арне Слот (45) вчера го наследи Јирген Клоп како тренер на Ливерпул, а од првиот ден на новата задача ќе има многу работа доколку сака да продолжи таму каде што застана миленикот на навивачите од „Енфилд“.

По повеќе од 8 години Јирген Клоп заврши успешна епизода во Ливерпул, каде влезе во срцата на сите фанови и создаде спомени кои ќе се паметат до крајот на неговиот живот. За време на неговиот мандат во Ливерпул германскиот стратег ја освои Премиер лигата, Лигата на шампионите, ФА купот, два Лига купа, Светското клупско првенство на ФИФА и Суперкупот на УЕФА.

Заминувањето на Клоп остави празнина во срцата на навивачите, но и загреана клупа која тешко би ја пополнил дури и пореномиран тренер од Арне Слот. Поради ова, челниците на Ливерпул се свртеа кон помладо и недокажано решение, од кое очекуваат малку да го приспособат својот стил и разбирање за фудбалот за да продолжат таму каде што застана Клоп.

Арне Слот доаѓа во Ливерпул по не толку добрата игра, но и одличниот почеток на својата тренерска кариера. По правило, тој ги водеше клубовите каде освојувањето трофеи во последните години не беше императив, но секаде успеваше да ги надмине очекувањата на тимот.

Го водеше Камбуур, а потоа со АЗ од Алкмар сензационално го подели првото место со Ајакс. Сезоната беше прекината за време на коронавирусот, а потоа АЗ и Ајакс завршија изедначени за првото место. Во Холандија за време на коронавирусот не се доделуваа награди и беше откажана целата сезона. Одличното водење на АЗ му донесе трансфер во Фејнорд каде стана шампион на Холандија пред фаворизираните ПСВ и Ајакс.

Помина точно една година од денот кога се очекуваше неговата преселба во англиската Премиер лига. Беше на прагот на трансфер во Тотенхем, но во последен момент се предомисли и остана во Фејнорд. Сепак, поканата на Ливерпул 12 месеци подоцна беше нешто што не можеше да го одбие.
Иако тренерската позиција во Ливерпул е многу поатрактивна, дефинитивно го чека поделикатна задача во однос на онаа во Тотенхем, бидејќи треба да наследи миленик на навивачите кој освои сѐ што можеше да се освои.

Ливерпул го донесе Слот како ново големо „нешто“ и водач на проект во кој треба да биде барем приближен број години колку што беше Клоп. Сепак, нема многу да се промени, иако се очекува малку приспособена фудбалската филозофија на Слот поради ѕвездите што го чекаат на „Енфилд“.

Иста формација, но со значителна разлика од Клоп

Она што го практикува Холанѓанецот е идентичната формација 4-3-3, која Клоп ја практикуваше во Ливерпул и ја доведе речиси до совршенство. Германецот со години создава тим и носи играчи чија игра доаѓа до израз во оваа формација, па Слот, барем што се однесува до тоа, го чека готов производ на „Енфилд“.

Друга работа го поврзува со Клоп, а тоа е многу важно за Ливерпул. Станува збор за енергија и френетичност во близина на аут-линијата, со која Клоп (Слот) во секој момент би знаел да извлече повеќе од максимумот од играчите на Ливерпул.

Она што ги раздвојува двајцата тренери е начинот на кој е изграден нападот, а тоа ќе бара прилагодување од една од страните, било да е тренерот или ѕвездите. Имено, напаѓачкиот систем на Клоп се базираше на жестока транзиција и брзи напади благодарение на играчите кои можеа да следат такво темпо на игра, додека Слот е тренер кој има тенденција системски да ги гради нападите на многу побавен начин од одбрана во напад.

Carteret Analytics, систем кој обезбедува детални проценки на менаџерите во најсилните европски и светски лиги врз основа на квантитативни метрики кои ги покажуваат силните и слабите страни, го оцени Слот како тренер „со високо ниво на фудбалска интелигенција кој совршено ги разбира силните и слабите страни на сите неговите играчи“.

Клучни очекувања од Нуњес

Клучното прашање во Ливерпул на Слот ќе биде да се реши проблемот со првиот напаѓач. Скапоцениот Дарвин Нуњес не сакаше да се поздрави со Јирген Клоп, а за многу фанови ова е знак дека смената на тренерот го израдува.

Токму од Нуњес новиот тренер на Ливерпул има големи очекувања и ќе биде еден од играчите кои сака да ги задржи и да ја гради играта на него. Но ќе треба да го извлече најдоброто од Уругваецот во наредниот период бидејќи навивачите не се задоволни од неговите настапи иако минатата сезона постигна 18 гола во сите натпреварувања.

Она што сака да го направи со Нуњес му успеа со Сантјаго Хименес во Фејнорд, а претходно со Мајрон Боаду во АЗ. Токму од Боаду го доби најдоброто, бидејќи ги имаше единствените блескави партии во кариерата под водство на Слот во Алкмар, по што неговата кариера тргна по патека со преселба во Монако, а потоа во Твенте.

Слот го посочи Нуњес како клучен играч во офанзивниот дел на тимот и ги забележа неговите „извонредни квалитети“, а покрај Уругваецот, важни алки во неговата игра ќе бидат и Вирхил ван Дијк, Мохамед Салах и Трент Александер-Арнолд. Токму на таа четворка Слот ќе го гради новиот Ливерпул.

Долготрпеливите навивачи мора повторно да покажат разбирање

Без разлика на бројните предности и натпревари со филозофијата на Клоп, на кои секако долго сметаа при изборот на раководството на клубот, на Слот сигурно ќе му треба време и трпение од навивачите. Сепак, „Енфилд“ е идеален поради навивачите кои се навикнати да бидат трпеливи и да даваат повеќе од доволно поддршка на секој тренер.

На крајот на краиштата, тие чекаа 30 години на титулата англиски шампион, а Клоп успеа да ја постигне само 5 години по пристигнувањето на „Енфилд“.

Слот доби 3-годишен договор со Ливерпул, а клубот процени дека ќе му треба време за да ги постигне своите цели - освојување трофеј. Тоа не треба да ги загрижува навивачите на Ливерпул, бидејќи ако соработката биде успешна, ќе продолжи и по тие три години, а клубот ќе знае да го цени постигнатото.

Високите очекувања се потврдуваат со плата од 8 милиони евра годишно со дополнителни бонуси на основ на резултатите.

Предноста за проектот на Слот е што сѐ беше официјализирано уште првиот ден по завршувањето на сезоната во Премиер лигата. Тоа значи дека ќе има на располагање цело лето да започне со креирање на проектот со големи очекувања, штом ја добие работната дозвола и официјално започне со работа на 1 јуни.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Фудбал

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе