Авто новости

Кој е побрз: Audi R8 или Mercedes AMG GT S?

30. декември 2016 - 10:46 | Д.П.

Audi R8 V10 е еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот и еден од ретките што има атмосферски мотор. Од друга страна Mercedes AMG GT е еден од најатрактивните актуелни автомобили.

Моделот на Mercedes користи 4.0 литарски V8 агрегат кој испорачува 510 коњски сили, додека моделот на Audi ima 5,2 литарски V10 мотор кој испорачува 533 коњски сили.

Двата автомобили имаат 7-степен автоматски менувач со двојна спојка, а Audi R8 има предност со тоа што е 55 килограми полесен и има погон на сите четири тркала.

Loading the player...

 

Коментирај