Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Видео снимено за време на нападот на приврзаниците на Доналд Трамп врз зградата на Конгресот, веројатно најдобро сведочи за природата на конфликтот што го шокираше светот.

Токму поради тој упад, односно немирите и насилството предизвикано од приврзаниците на Трамп, беше инициран и изгласан импичмент на претседателот во заминување, кој е обвинет за повикување и поттикнување немири.

Најгледаното видео од тој настан го направи новинарот на онлајн изданието на Huffington Post Игор Бобиќ и најдобро покажува дека полицаец со афроамериканско потекло всушност спречил уште поголем конфликт.

URL

Видеото покажува конфронтација меѓу полицаец и група претежно бели бунтовници кои упаднаа во Капитол хил на 6 јануари во обид да го оспорат резултатот од минатогодишните претседателски избори во САД на кои Џо Бајден го победи Трамп.

Видеото брзо стана вирално на социјалните мрежи, а полицаецот беше прогласен за херој бидејќи им се спротивстави на напаѓачите кои постојано му се приближуваа 85 секунди, без употреба на насилство или смртоносна сила.

URL

За време на тој напнат конфликт, полицаецот двапати се повлекуваше по скалите, но експертите велат дека тој всушност не се повлекол, туку дека ја влечел бесната толпа од салата каде што седи Сенатот, тогаш полн со сенатори заштитени од вооружени полицајци, вклучително и еден со полуавтоматско оружје.

Полицискиот оддел во Капитол не го откри идентитетот на полицаецот, но тројца негови пријатели за Washington Post изјавија дека станува збор за Јуџин Гудман од државата Мериленд.

URL

Кирк Буркелтер, професор по право на Правниот факултет во Њујорк и поранешен полицаец во градскиот полициски оддел, за Washington Post изјави дека Гудман со тоа веројатно спречил избувнување на насилен судир и поголема трагедија.

„Ако постапеше поинаку, можеше да има многу повеќе жртви тој ден“, рече тој по проверката на наведените снимки.

„Овие луѓе дојдоа таму со пластични лисици. Не е неразумно да се мисли дека беа подготвени да земат заложници... Полицаецот Гудман значително помогна да се спречи поголема трагедија“.

Инаку, во немирите тој ден беа убиени пет лица.

URL
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Свет

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Read more

Колку тешко ќе биде да се најдат поротници за судењето за убиството на Џорџ Флојд?

Read more

Состојбата на слобода во земјите од светот

Read more

Католичката црква е сѐ позагадена: Десетици илјади случаи на сексуална злоупотреба на деца ширум светот

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе