Кој е првиот руски војник кому му се суди за воени злосторства во Украина?

Се појави видео од Вадим Шишимарин (21), првиот руски војник кому му се суди за воени злосторства извршени во Украина.

Станува збор за 21-годишен војник од тенковската дивизија Кантемировскаја, од Московската област.

Тој денеска се појави пред судот во Киев, каде ќе му се суди за убиство на 62-годишен украински цивил. Нему му се заканува доживотна затворска казна за убиството на маж на 28 февруари во селото Чупахивка, источно од Киев.

Според обвинението, војникот, во обид да побегне од украинските војници со украден автомобил, застрелал 62-годишен маж на велосипед кој зборувал на мобилен телефон.

URL

Обвинителството не открива како бил фатен војникот, ниту подетално извести за доказите кои би укажале на воено злосторство. Истрагата ја спроведе Украинската служба за безбедност (SBU).

Меѓународниот кривичен суд (ICC) кон крајот на април објави дека ќе учествува во заеднички тим од украински, полски и латвиски обвинители кои ги истражуваат наводите за наводни воени злосторства од страна на руските сили.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе