Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Чешката автомобилска компанија Škoda официјално го назначи наследникот на поранешниот претседател Бернхард Маер.

Позицијата му припадна на Томас Шејфер, досегашен претседавач на одборот и управен директор на Volkswagen во Јужна Африка.

URL

Шејфер стана претседател на управниот одбор на Škoda, а претходно обавуваше функции на различни нивоа во групацијата Volkswagen.

URL

Педесетгодишниот Германец, роден во Марбург, ја почна кариерата во Daimler во 1991 година, каде обавуваше неколку функции во управување со производството и квалитетот, а во текот на кариерата работел во Германија, САД и во Јужна Африка.

Во 2002 година стана член на управниот одбор за технологија во компанијата DaimlerChrysler Малезија, каде последна функција му беше водење на испораките, центрите за потрошувачи и глобалниот xKD бизнис.

Од 2005 до 2012 работел за Daimler во Германија, а во 2011 година неговото главно задолжение било менаџирањето на изградбата на фабриката на Mercedes-Benz во соработка со BAIC во Кина.

Од 2015 година, тој ја имаше функцијата претседател и директор на Volkswagen групацијата во Jужна Африка, задолжен за развој на брендовите на групацијата во суб-сахарскиот африкански регион. За време на неговиот престој таму, тој ги одведе Volkswagen, Audi и комерцијалните возила на Volkswagen до актуелниот рекорден удел на пазарот од 23,5 проценти.

Remote video URL

Шејфер го наследува Маер, кој ја напушти Škoda во јуни откако пет години беше задолжен за надзор на лансирањето нови производи, вклучувајќи ја актуелната понуда на SUV модели. Се шпекулира дека Маер ги вознемирил членовите на управата на групацијата Volkswagen со ширењето на продажбата на клучните пазари за VW, благодарение на пониските цени кои се резултат на помалите трошоци за производство во Чешка. 

Уште не е познато која е стратегијата на Škoda со носењето на кадар како Шејфер, но сигурно е дека Германецот има повеќе од доволно искуство да го зацврсти чешкиот бренд на глобално ниво. Се очекува Шејфер да продолжи со развивање на потенцијалот на брендот кој наидува одличен прием меѓу купувачите, а покрај во Европа, е присутен и на кинескиот пазар.

Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Read more

Авто новости

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Read more

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Автомобили

  • filter

Audi го претстави новиот Q5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе