Кој е вирусот што зарази 30.000 Mac компјутери?

Истражувачите од безбедносната компанија Red Canary тврдат дека скоро 30.000 Mac уреди низ целиот свет се заразени со мистериозен малициозен софтвер, односно малвер.

Според аналитичарот Тони Ламберт, програмата што ги напаѓа компјутерите „не се однесува како што би очекувале од програма чија мета обично се macOS системите“.

Оваа програма беше наречена Silver Sparrow. Нејзината цел не е позната, но се знае дека „вклучува механизам за самоуништување кој сè уште не бил искористен“, забележуваат истражувачите.

URL

Ова звучи прилично мистериозно, но тоа е затоа што самиот малициозен софтвер сè уште не е истражуван доволно.

Silver Sparrow содржи код што работи на чипот М1 на компанијата Apple, кој е на пазарот од ноември минатата година, што го прави уште еден добро познат малициозен софтвер на кој тоа му успеало.

URL

„Иако досега не забележавме дека програмата направила дополнителна штета, со оглед на карактеристиките на М1 чипот, глобалниот обем кој би можел да има и релативно високо ниво на инфекција, можеме да кажеме дека Silver Sparrow претставува сериозна закана “, рекоа истражувачите.

Според веб-страницата Malwarebytes, овој малициозен софтвер е пронајден на Mac компјутери во дури 157 земји.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Софтвер

Instagram воведува нова интересна опција

Read more

Водич за почетници - како да користите iCloud?

Read more

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Read more

Конечно – инкогнито режимот што ни требаше

Read more
 

Гик

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случува земјотрес?

Читај повеќе

Дали уште имате Nintendo Wii? Имаме одлични вести за вас

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна смартфонот со најбрз екран на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Водич за почетници: Како да ја користите платформата за графички дизајн Canva?

Читај повеќе

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Читај повеќе
  • filter

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ја претстави новата серија Redmi Note 10

Читај повеќе

Научници развиваат вакцина против COVID-19 во форма на спреј

Читај повеќе