Кој електричен автомобил најбрзо стигнува од 0 до 100 км/ч?

Електричните автомобили полека, но сигурно ги освојуваат пазарите, благодарние на забрзаното кревање на јавната свест за последиците од загадувањето на животната средина, како и намалувањето на природните ресурси.

Овие возила за еколошки освестените купувачи нудат еколошки безбеден начин на транспорт, но исто така пружаат врвно искуство во поглед на автомобилските перформанси.

Кога е во прашање брзината, има модели што се издвојуваат од понудата. На листата најбрзи електрични автомобили се најдоа модели на Tesla, Audi и Jaguar, а „најбавен“ меѓу нив е основната верзија на Tesla Model 3 што забрзува за 5,6 секунди од 0 до 100 км/ч.

Пред неа се Audi e-Tron SUV со 5,5 секунди, Model 3 Standard Range Plus со 5,3 секунди и Model 3 Long Range со 4,5 секунди.

Исто забрзување има и првиот електричен модел на Jaguar, SUV возилото I-Pace, а пред него е Model X Long Range кој од 0 до 100 км/ч стигнува за  4,4 секунди.

Доминацијата на Tesla ја потврдуваат Model S Long Range со 3,7, Model 3 Performance со 3,2 и Model X Performance со забрзување до „стотка“ за 2,7 секунди.

Шампион во забрзување меѓу електричните модели е Tesla Model S Performance - потребни му се само 2,4 секунди да стигне од 0 до 100 км/ч.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Авто новости

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Read more

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Автомобили

 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе