ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Кој го сруши мундијалскиот рекорд на Југославија?

Сите очи се вперени во натпреварите од Светското првенство во Катар. Англија ја започна својата успешна кампања на Мундијалот со 6:2 против Иран во својот прв натпревар. Вчера Шпанија ја „уништи“ Костарика со 7:0. Фудбалските статистики се секогаш интересни, особено кога станува збор за рекорди.

Но, кој е рекордот за најмногу постигнати голови од една репрезентација на еден натпревар на Светското првенство - и како се споредува учинокот на Шпанија вчера со претходни натпревари каде што бројот на голови бил висок?

Ајде да погледнеме.

Рекордот за најголем број на голови постигнати од една страна на еден натпревар на Светско ѝ припаѓа на Унгарија.

Во 1982 година, унгарскиот национален тим играше со Ел Салвадор и му нанесе катастрофален пораз од 10:1.

Remote video URL

Неколку други репрезентации ги добиле своите натпревари на Светското првенство со девет гола разлика, вклучувајќи ги Унгарија против Јужна Кореја (9:0) во 1954 година и Југославија против Заир (исто така со 9:0) во 1974 година.

Што се однесува до најголемиот број на голови во квалификацискиот натпревар за Светското првенство, австралискиот пораз врз Американска Самоа со 31:0 кога се обидуваше да влезе на Светското првенство во 2002 година дефинитивно ја зема титулата.

Remote video URL

Има уште неколку интересни случаи што треба да се забележат.

Во 1954 година, натпреварот на Светското првенство помеѓу Австрија и Швајцарија кулминираше со вкупно 12 гола - со 7 за Австријците и 5 за Швајцарците - создавајќи рекорд за најмногу голови од двете селекции во едно соочување на Светско првенство.

Унгарија има уште еден рекорд - постигна неверојатни 27 гола на Светското првенство во 1954 година, што ја прави земја со најмногу постигнати голови на едно Светско првенство.

Бразил моментално го држи рекордот за најмногу голови на Светските првенства низ годините, со вкупно 229 од 1930 година до денес, според Sporting News.

Легендарниот фудбалер Жуст Фонтен го држи рекордот за најмногу постигнати голови од поединец на еден Мундијал - постигна 13 гола за Франција на шест натпревари на Светското првенство во 1958 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе