Кој го вооружува Хамас?

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Повеќето западни влади, вклучително и Европската унија и САД, го класифицираат како терористичка организација. Норвешка и Швајцарија се значајни исклучоци. Двете страни зазедоа строго неутрална позиција и одржуваа дипломатски врски со организацијата што управува со Појасот Газа од 2007 година, потсетува ДВ и пренесува куса историја на Хамас.

Хамас е основана во осумдесеттите години од минатиот век и уште од своето основање се спротивставува на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) на покојниот Јасер Арафат. Се тврди дека израелската влада помогнала во финансирањето на Хамас во раните денови за да се спротивстави на ПЛО – иако сите засегнати страни негираат дека Израел играл каква било улога во формирањето на организацијата. За разлика од ПЛО, Хамас не го признава правото на Израел да постои. Неговиот амблем ја претставува Куполата на карпата во Ерусалим и контурите на Израел, Газа и Западниот брег како единствена палестинска држава. Во 1993 година, Арафат склучи мир со Израел во контекст на Договорите од Осло, ставајќи крај на првата интифада, која започна во 1987 година.

Хамас го отфрли мировниот процес и продолжи со терористичките напади врз Израел.

Во 2006 година, Хамас освои апсолутно мнозинство на општите избори во Газа. Во 2007 година, организацијата ја зајакна својата контрола над крајбрежната енклава преку насилен преврат. Од тогаш, Западниот брег е контролиран од умерената партија Фатах предводена од Махмуд Абас, додека Газа останува под контрола на Хамас.

Хамас ја продолжи својата војна против Израел од Појасот Газа, тврдејќи дека дејствува во „самоодбрана“. Организацијата учествуваше во тешки борби против израелските вооружени сили во 2008/09, 2012 и 2014 година.

Појасот Газа е една од најгусто населените области во светот. Неговите строго контролирани копнени граници со Израел и Египет, заедно со морската граница, во голема мера ја изолираат нејзината економија.Голем дел од населението во Газа живее во тешка сиромаштија и зависи од хуманитарната помош од странство. Хамас честопати испукува ракети врз Израел од станбени области и управува со командни пунктови во станбени блокови. Пракса е ефикасно да се користат цивили како жив штит. Хамас тајно копа подземни тунели за шверц на оружје во енклавата, главно од Египет. Сепак, египетската влада ги засилува своите дејствија против оваа активност, посочува Дојче веле.

Катар е најважниот финансиски соработник на Хамас и странски сојузник. Катарскиот емир шеик Хамад бин Калифа ал-Тани е првиот државен водач што ја посети владата на Хамас во 2012 година. Досега, емиратот префрли 1,5 милијарди евра на Хамас. Израел, во меѓувреме, се надева дека Катар ќе се приклучи на „Договорот на Абрахам“ со посредство на САД и ќе воспостави дипломатски односи со него, како што веќе сторија голем број арапски држави.

Хамас има поддршка и од Турција. Во разговорите непосредно пред ракетните напади на Хамас врз Израел, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изрази политичка поддршка за лидерот Исмаил Ханиа. Организацијата е поддржана и од голем број невладини иницијативи и фондации, од кои некои се наоѓаат во Германија. Според германскиот неделник „Шпигел“, донациите за Хамас од германски групи се зголемуваат.

Бројот на истрелани ракети од Појасот Газа кон Израел достигна невидени нивоа во последните денови. Во вторникот, Хамас соопшти дека истрелал 130 ракети за неколку минути во обид да го собори израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Железна купола“. Ракетите пресретнувачи на Железна купола се многу поагилни, софистицирани, но и поскапи од ракетите на Хамас. Израелската војска во петокот соопшти дека се испукани над 1.800 ракети од палестинската крајбрежна енклава.

Долги години Хамас се потпираше на снабдувањето со ракети од Иран. Фабијан Хинц, експерт за ракетна технологија на Блискиот исток, за германската јавна телевизија ЗДФ изјави дека разни групи со седиште во Газа ги прошириле своите ракетни арсенали. Тој рече дека тие поседуваат илјадници ракети, како што потврдија израелските медиуми.

Оваа недела „Џерусалим пост“ цитираше извори од израелските разузнавачки служби кои велат дека во арсеналот на Хамас има од 5.000 до 6.000 ракети. Се верува дека палестинската група Исламски џихад, која соработува со Хамас, има складирано уште 8.000 ракети.

Хинц рече дека иранските ракети биле шверцувани во Газа преку Судан, а потоа и преку Египет. Сепак, од соборувањето на суданскиот диктатор Омар ал-Башир во 2019 година, ова стана потешко. За Хамас сега се верува дека ги произведува повеќето свои ракети во крајбрежната енклава со помош од странство, посочува Дојче веле.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Свет

Вооружена Палестинка убиена на контролен пункт на Западниот брег

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Американците работат на базука која убива дронови

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more
 

Вести

Општина Центар ветува дека ќе ги замени исечените дрвја на „Орце Николов“

Читај повеќе

Дел од автобусите во Скопје ќе сообраќаат по изменети траси

Читај повеќе

Вооружена Палестинка убиена на контролен пункт на Западниот брег

Читај повеќе

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Читај повеќе

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Читај повеќе

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Читај повеќе

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Читај повеќе