Кој има најмногу злато на Балканот: Каде сме ние, кој нема ни грам?

Србија ги зголеми своите резерви на злато за повеќе од 10 тони за една година и во моментов има 32 тони во вредност од 1,66 милијарди евра.

Некои балкански земји, како што е Хрватска, немаат ни грам. Од друга страна, некои земји во регионот го користеа своето злато како гаранција за позајмици и кредити.

Податоците од Светскиот совет за злато (World Gold Council), најточната база на информации за резервите по држави, за вториот квартал од оваа година покажуваат дека по Србија, Република Северна Македонија има најголеми резерви на злато на Балканот - 6,89 тони.

Следува Словенија со 3,17 тони, Босна и Херцеговина со 2,98 тони и Црна Гора со 1.090 килограми злато кои се заложени за кредит. За Хрватска, бројката е нула.

Според податоците објавени на веб-страницата на НБРМ, на крајот на септември 2020 година, официјалните девизни резерви на Република Северна Македонија изнесуваат 3.480,2 милиона евра. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (76,3%), по што следуваат валутите и депозитите (13,5%) и монетарното злато (10,2%).

Во Србија 32 тони злато

Од ноември минатата година до денес, резервите на злато во Србија се зголемија од 21 на 32 тони, а нивната вредност е вкупно 1,66 милијарди евра. Станува збор за 2.500 златни шипки, од кои секоја тежи по 12,5 килограми. Нивните димензии се 17,78 × 9,21 × 4,45 сантиметри.

Повеќето средства се чуваат во трезорот на Народната банка на Србија (НБС), односно две третини, а остатокот е на сметките на НБС во странство.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, неколкупати зборуваше за потребата од зголемување на резервите на злато во државата, потенцирајќи дека повеќе златни шипки значат поголема безбедност за земјата. Скоро истите пораки ги испратија лидерите на многу земји во регионот, како што се Романија, Унгарија, Словачка, па дури и Турција, додека Полска врати 100 тони во својата земја.

Златото во некои големи сили сочинува до 70 проценти од вкупните девизни резерви.

Хрватска на нула

Хрватска ги продаде своите последни резерви на злато во 2001 година, според Lider.

Тогаш ХНБ реши да продаде 13,127 тони златни резерви по тогашната цена од 272 долари за унца, што ѝ обезбеди на државата околу 115 милиони долари. Останатите резерви на злато „исчезнаа“ во 2005 година по цена од 496 долари за унца, додека Хрватска заработи околу 31 милиони долари.

Значи, оваа земја го продаде своето злато за 146 милиони долари, а денес според Lider можеше да добие 710 милиони долари за тоа.

Црногорските резерви се заложени за кредит

Резервите на црногорско злато од 38.477 унци или 1.090 килограми, наследени од поранешна СФРЈ, не се зголемени ни за грам и не се во земјата. Имено, во 2017 година тие беа заложени по трет пат за заем во Credit Suisse. Златото ќе остане таму до 2027 година додека не се отплати кредитот што е земен на 10 години.

Црна Гора има 1,7 грама злато по глава на жител во државните резерви. Ова е барем груба пресметка кога 1.090 килограми се поделени со бројот на жители според последниот попис - 625.266 жители.

„Златните резерви се заложуваат за заем во износ од 78 милиони евра, склучен со Credit Suisse AG Londonво април 2017 година. Аранжманот за заем е поделен на две транши, едната во износ од околу 48 милиони, а другата 30 милиони евра и како залог заложена вкупни државни резерви на злато “, соопшти тогаш црногорското Министерство за финансии.

Знак на доверба

Златото ги претставува и девизните резерви. Овој благороден метал служи и како гаранција за доверба во централната банка, особено во тешки времиња. Покрај тоа, на оваа форма на средства е потешко да се влијае преку политиките за каматни стапки на различни монетарни власти, додека обично служи како форма на заштита од инфлација на долг рок.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Регион

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Read more

Црн рекорд во Хрватска: 48 починати и 4.534 новозаразени со коронавирус

Read more

Политико: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

Read more

Вести

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Читај повеќе

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Читај повеќе

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Читај повеќе

Мицкоски: Од Комисијата има признание дека се преговора за идентитетот

Читај повеќе

Без резултати 11. средба на македонско-бугарската комисија, проблем употребата на придавката македонски

Читај повеќе

Вaкцината за COVID-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Читај повеќе

Северна Македонија претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Читај повеќе

Филипче: Обезбедени се 833.000 вакцини против COVID-19, аплициравме за 800.000 дополнителни дози

Читај повеќе