Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Lamborghini изгледа немоќно покрај американскиот „снагатор“.

За да може класичен SUV да биде побрз од суперспортски автомобил, подлогата мора да биде одлична, но тјунерот е сепак клучен.

Во овој случај, спојот е оптимален, а го сочинуваат Dodge и Hennessey.

Од Америка, веќе сме виделе „ѕверки“ од камиони и џипови на кои не им недостигаат ни сантиметри, ни моќност. Dodge Durango е последниот во низата и не е изненадување што беше вистински бестселер во изданието SRT Hellcat. Кога ќе видите како се справува со Lamborghini, сè ќе ви биде јасно.

Значи, во едниот агол е Aventador, познатиот автомобил на Lamborghini и еден од автомобилите што дефинитивно ја одбележаа последната деценија. Во трката за забрзување, мора да се бори Durango, кој тексашкиот тјунер го опреми со пакетот HPE 1000, што значи 1.027 КС при 6.500 вртежи во минута и 1313 Nm достапни од 4.200 вртежи во минута.

И покрај обемните модификации, Hennessey за секој од вкупно 50-те примероци дава гаранција од 38.600 км (24.000 милји). И да, просторен е и има комплетна опрема. Трошоците за тјунинг се околу 35.000 американски долари.

Погледнете ја трката меѓу суперавтомобилот и теренецот:

Remote video URL
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Авто новости

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more
 

Автомобили

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе