Кој му крчка атентат на „Готвачот на Путин“?

Кремљ во вторникот сигнализираше дека злогласениот шеф на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, наскоро би можел да се најде на мета.

Иако се шпекулира дека Пригожин налутил многу функционери во орбитата на Владимир Путин со неговите „бељи“ во Украина, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека Пригожин всушност треба да ги загрижува властите во Киев.

Самиот Пригожин претходно во вторникот рече дека бил информиран дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, наводно се сретнале за да разговараат за неговото убиство.

„Тоа е повеќе прашање за специјалните служби“, им рече Песков на новинарите на прашањето за наводите.

„Но, што се однесува до обидите за атентат, Украина исто така е вмешана во обиди за атентат. Да се ​​потсетиме на обидите за атентат што се случија, да се потсетиме на убиството на Дарија Дугина и така натаму. Очигледна е вмешаноста на режимот во Киев во такви обиди за атентат, така што постои таква опасност за нашите граѓани“, рече Песков.

Тврдењето за „атентат“ првично потекнува од Владимир Рогов, еден од прокси-лидерите на Русија во областа Запорожје во Украина.

„Едно од барањата што ги постави Зеленски беше убиството на шефот на Вагнер, господинот Пригожин“, изјави Рогов за руските државни медиуми, без да прецизира од каде ја добил информацијата. Тој рече дека атентат врз „Готвачот на Путин“ би бил „повеќе од логичен“.

Пригожин, кој се чини дека ужива во изгледите да постигне статус на маченик во руското општество, се пошегува преку неговата канцеларија за медиуми дека неговото убиство е „многу добра идеја“.

„Се согласувам дека е време да се елиминира Пригожин. Ако ме контактираат, секако ќе помогнам“, се пошегува тој.

Дури и некои провоени руски коментатори на социјалните мрежи истакнаа дека најголемата закана за шефот на Вагнер сè уште доаѓа од дома.

„Ми се чини дека оние кои се најзаинтересирани за елиминацијата на Пригожин се блиски до Кремљ. Тие само ќе им даваат информации за неговите движења и локации на Украинците“, напиша еден коментатор.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе