Кој напиток е најлош за црниот дроб?

Сигурно веднаш помисливте на алкохолoт, но истражувањата покажаа дека има други пијалаци кои се поштетни од него.

Професорите од Медицинскиот универзитет во Бостон донесоа заклучок дека за црниот дроб се најштетни засладените газирани пијалаци.

Резултатите од нивното истражување се објавени во списанието Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Истражувањето се засноваше на дел од студијата која се спроведуваше од 1948 година во градот Фремингем во Масачусетс, а која оттогаш го проучуваше влијанието на начинот на живот врз здравјето.

Во најновата студија научниците истакна дека ги набљудуваа испитаниците од 2002 година кои биле во просек од 63 до 48 години, а половина од нив биле жени. Испитувано е како консумирањето на газирани пијалаци е поврзано со замастен црн дроб.

Луѓето кои понекогаш пијат заследени пијалаци имале масно ткиво во црниот дроб многу повеќе за разлика од оние коишто не пијат воопшто.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Здравје

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Read more

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Read more
 

Магазин

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Читај повеќе