Кој (не) купува електрични автомобили: Постарите возачи се скептични

Најново истражување покажа дека многу возачи на возраст над 55 години не брзаат да купат електричен автомобил.

 

Поделените мислења околу реалниот досег на овие возила се една од главните причини зошто луѓето постари од 55 години се скептични, покажа истражувањето што го спроведе глобалната консултантска куќа KPMG.

Според резултатите од истражувањето, најголем проблем е токму досегот на електричните возила. Колкава оддалеченост може да помине возилото со едно полнење на батеријата е главна причина за загриженост за 75% од возачите над 55 години.

Помалку од половина (40%) од анкетираните на возраст од 18 до 34 години тоа го навеле како причина за двоумење дали да одберат електричен автомобил.

Истражувањето е спроведено на примерок од 2001 испитаник во Велика Британија во септември, велат од KPMG.

„Очигледно има огромна разлика во мислењата во зависност од генерацијата на која припаѓаат возачите“, вели Џастин Бенсон од британскиот огранок на KPMG.

„Милениумците од Генерација З се вртат кон електричните возила, но оние над 55 се чини дека не ги прифаќаат новитетите со иста брзина како помладите.“

Бенсон вели дека младите луѓе исто така повеќе се фокусираат на тоа колку време е потребно да се наполни батеријата на возилото, отколку колкава оддалеченост може да поминат до следното полнење.

„Младите луѓе се поотворени кон идејата да пробаат нешто ново и очекуваат дека ќе може да направат сѐ во најкраток можен временски рок, па ако може и само со притискање на едно копче“, вели експертот од KPMG.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Авто новости

Наследникот на Punto пристигнува во 2023

Read more

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Read more

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Read more

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Read more
 

Автомобили

Наследникот на Punto пристигнува во 2023

Читај повеќе

Дали паѓа во вода последниот аргумент против електричните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мистеријата е откриена: Пристигна Aprilia Tuareg 660

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави ограничениот модел Clio Lutecia

Читај повеќе

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијан возач заспа возејќи Tesla, автомобилот му го спаси животот

Читај повеќе

Насмеј се, ќе те сликаат за казна од 240 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS3 Sedan постави нов рекорд на патеката во Нирбургринг

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските мајстори со нов подвиг: Направија дизел мотор да работи на бензин

Читај повеќе