УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Кој ретко победува, слави како да е светски шампион

Репрезентацијата на Малта важи за една од најслабите фудбалски репрезентации на Стариот континент, па затоа секоја нејзина победа е вест на денот и се слави на големо.

Синоќа Малтежаните гостуваа кај Латвија во рамките на Лигата Д од Лигата на нации и веќе го имаа остварено она по кое допатуваа, да останата непоразени.

Резултатот гласеше 0:0 кога во 6. минута од судиското надополнување Малтежаните преку Стивен Пизани нафрлија од слободен удар, а во домашниот шестнаесетник топката со глава ја зафати централниот дефанзивец Стив Борг и ја смести зад грбот на голманот Павелс Стеинборс.

Веднаш ерупција од славје на комплетната матлешка делегација, небаре постигнале гол за победа во финале од Светско првенство, а не во натпревар од најслабата лига во Лигата на нации.

Remote video URL

Со оваа победа Малта сега има 5 бодови во Групата 1 од Лигата Д, група каде доминираат Фарските Острови кои се на чекор од заверување на првото место и пласман ранг погоре, односно во Лига Ц каде моментално се натпреварува Македонија.

Малта на гостински терен во официјален натпревар немаше победа од 7 јуни 2013 година кога славеше кај Ерменија во квалификациите за Мундијалот 2014, односно 7 години и 4 месеци, додека дома по долго време победи во март лани со 2:1 над Фарските Острови во квалификациите за ЕУРО 2020.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фудбал

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Read more

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Read more

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Read more

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Читај повеќе

Манчестер Сити го доведе најскапото засилување во историјата на англискиот фудбал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ериксен првпат на тренинг со Интер по срцевиот удар

Читај повеќе

Која е вистината за Ѓоковиќ и зошто постојано e мета на критики?

Читај повеќе

Instagram го блокираше профилот на најбрзата жена во светот

Читај повеќе

Одбојкарките на Србија во полуфинале со САД на Олимписките игри

Читај повеќе

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Читај повеќе

Асенсио ѝ донесе финале на Шпанија на олимпискиот турнир во фудбал

Читај повеќе

Интер ја одби понудата на Челси за Лукаку

Читај повеќе