Кој тренинг одговара на вашиот карактер?

Дали себеси се опишувате како интроверт или како екстроверт? Вашиот карактер може да влијае на тоа колку ќе бидете истрајни во намерата да вежбате и живеете здраво. Ако одберете тренинг кој не е во склад со вашата природа, тогаш имате ризик од: неуспех, откажување и умор.

Затоа треба да изберете физичка активност која ќе ве инспирира да постигнете резултати.

Тренинг за екстровертни личности

Танц

Екстровертите ги сакаат активностите како што е зумба, затоа што фокус на овој вид на тренинг е забавен.

Индивидуален тренинг

Екстровертите сакаат предизвици и нови работи. Затоа индивидуалните тренинзи се одличен избор, затоа што инструкторот може да се прилагоди според нив.

Тренинг за интроверти

Тренинг со висок интензитет (HIIT)

„На интровертите им го препорачувам овој вид на тренинг затоа што тоа е одличен начин за кратко време да согорат голем број калории, а за вежбањето не е потребен партнер. Овој тренинг може да го практикувате и дома“, вели личниот тренер и нутриционист Тон Џенан за Metro.

Јога или пилатес

Повеќето интроверти се чувствуваат исцрпено после тренингот. Ако тоа е и вашиот случај, обидете се да вежбате јога или пилатес. Овие активности не се толку интензивни, но се одлични за подобра флексибилност и зајакнување на телото.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе