Кој вози подобро - човек или компјутер?

Мохамед Абдел-Ати и Шенгџуан Динг од Универзитетот во Централна Флорида во Орландо детално ги анализирале околностите на над 37.000 сообраќајки, а во 2.100 случаи во сударот учествувале возила со висок степен на автономија или целосна автономија, па „возило“ било компјутер.

Иако некои од податоците во сообраќајните несреќи што се случија не се целосни, има доволно елементи кои несомнено може да се утврдат - ​​компјутерот е подобар зад воланот отколку човек, пишува Deutsche Welle.

Најчеста предрасуда се сообраќајните несреќи во кои учествуваат возила и пешаци. Се верува дека само човек зад воланот може да почувствува „што мисли“ да направи, дури и во својата лудост и невнимание и дека подобро ќе реагира. Не, тоа не е точно: кога човек бил зад воланот, 15% од судирите биле со пешаци, а при судири со компјутер „возач“ – 3%.

Во 20% од „човечки“ судири сосема е очигледно дека возачот не гледа и воопшто не размислува за ситуацијата во сообраќајот, што не може да му се случи на компјутер. Исто така, во директен судир –меѓу „обично“ и автономно возило – во дури три четвртини од случаите виновно било возилото со човек зад воланот.

Кога возите на автопат, можете слободно да се потпрете на компјутерот - особено во магла. Во околности на таква намалена видливост, едно лице може да го види патот не повеќе од петнаесет метри пред хаубата, а компјутерските сензори гледаат околу сто метри. Така, има дури седум пати помалку судири со компјутерот. Во случај на дожд и друго однесување на возилото на патот, на секои три судири со човек ќе има два судири со компјутер.

Утеха за човекот

Околностите во кои на човекот сепак ќе му биде подобро се судри при вртење и во услови кога сензорите на автомобилот сè уште не „гледаат“ доволно јасно - во самрак и зори. Експертите проценуваат дека „интелигенцијата“ на компјутерот сè уште треба да се научи за да се движи во овие околности, но има проблем: на програмерите им требаат повеќе реални судири за да го подучат компјутерот.

Но, за аналитичарите на овој универзитет дополнителен проблем е што и луѓето и компјутерите во денешните автомобили возат премногу добро. Статистички, можноста за судар е само на секои 100.000 поминати километри, така што судирите се случуваат само во исклучителни околности.

Компјутерот побрзо ќе направи нешто сосема глупаво отколку човекот

На луѓето возачи сигурно ќе им се допадне тоа што компјутерот порано ќе направи нешто сосема глупаво во сообраќајот: ќе блокира брза помош или нечиј слободен излез на патот бидејќи „не ги разбира“ сите околности на она што се случува во сообраќајот.

Во Сан Франциско веќе има вистинско „движење на отпор“ кон автономните возила. Здружението на велосипедисти сака да става сообраќаен конус на хаубата, а со таков столб „пред носот на камерата“ компјутерот целосно полудува - а автомобилот нема да се помрдне од своето место.

Но, заклучокот е сè уште ист: „Врз основа на резултатите од моделот за евалуација, можно е да се заклучи дека високоавтоматските системи за возење се побезбедни од возилата управувани од луѓе во повеќето сценарија поради нивното препознавање и избегнување објекти, прецизно управување и подобро донесување одлуки“, пишува тој во ова истражување.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе