Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Познатиот онлајн речник Merriam-Webster го прогласи зборот „вакцина“ за збор на годината бидејќи од лек против пандемијата на COVID-19 стана „политички аргумент и извор на поделба“ во општеството.

„Ретки се зборовите кои можат да изразат толку многу во одреден период“, истакнуваат од Merriam-Webster. „Зборот вакцина во 2021 година доби и други значења освен медицинското. За многумина, тој збор симболизира враќање на животот каков што беше пред пандемијата. Но, тој збор исто така е во центарот на расправи за личен избор, политичка ориентација, нееднаквост во здравството, безбедност во училиштата и друго“, стои во објаснувањето.

Според Merriam-Webster, најголемата научна приказна на нашето време брзо стана најголема дебата во нашата земја, а во самиот фокус на приказната е вакцината.

Зборот „вакцина“ е баран 601% почесто отколку што тоа беше случај во 2020 година.

Merriam-Webster исто така ја дополни и дефиницијата на зборот кој сега содржи и информација за РНА во производството на вакцини.

За потсетување, претходната 2020 збор на годината беше „пандемија“.

реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Живот

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Read more

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Read more

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Почна владеењето на Овен. Што треба да знаете за луѓето родени во овој огнен знак?

Read more
 

Магазин

На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Читај повеќе

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе
  • filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Читај повеќе

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Читај повеќе

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Читај повеќе