Кој зеленчук е поздрав ако го јадете зготвен наместо сиров?

Некои видови зеленчук ги нудат најздравите состојки дури по термичка обработка.

Ова се неколку вида зеленчук што се поздрави ако ги јадете сварени или зготвени на каков било друг начин:

Домат

 

Доматот е богат со ликопен, антиоксиданс што има многу позитивни ефекти по нашето здравје. Ако го зготвите доматот со малку маслиново масло, количеството на ликопен расте, па нутриционистите советуваат да го јадете овој зеленчук во форма на сос, со тестенини, риба или пилешко.

Морков

Иако морковите се многу вкусни и сирови, подобро е пред јадење да ги сварите бидејќи така се ослободуваат антиоксидансите што ги чуваат каротеноидите и витаминот C. Каротеноидите штитат од слободни радикали, го спречуваат стареењето и се одлични за вашето здравје.

Зелка

Зелката е богата со важни хранливи состојки, сирова и зготвена, но со термичка обработка се зголемува содржината на железо.

Спанаќ

Сировиот спанаќ содржи повеќе фолна киселина, витамини C, B2 и B3, како и калиум, во споредба со зготвен, но по термичка обработка се зголемува содржината на витамините A, E, B1, на протеини, влакна, цинк, калциум и железо. Исто така се ослободува бета каротен и лутеин кои се важни за здрави очи и добар вид.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе