Која беше најлошата година во историјата на човештвото?

Се соочуваме со една од најголемите здравствени кризи во поновата историја, пандемија која однесе многу жртви и целосно го смени начинот на кој живееме и функционираме.

Често ќе слушнете или прочитате дека ова е најлошата година што се памети, но не е најлошата во историјата.

И покрај Првата и Втората светска војна и различните чуми како што се шпанскиот грип, СИДА-та и коронавирусот, научниците проценуваат дека најлошата година во историјата на човештвото била 536 година, затоа што тогаш вулканска ерупција предизвикала 18 месеци мрак на Земјата.

„Тоа беше почеток на најлошиот период за човештвото, ако не и најлошата година“, објаснува историчарот од Харвард Мајкл Мекормик, за списанието Science.

Таа година, мистериозна магла, за која денес се знае дека била резултат на вулканска ерупција, ги покрила Европа, Блискиот Исток и делови од Азија, проследени со 18 месеци мрак.

„Сонцето беше без сјај, светеше матно цела година, како Месечина“, забележал Прокопиј, византиски историчар од тоа време. Тоа лето, температурата варирала помеѓу 1,5 и 2,5 степени Целзиусови, со што започнал најстудениот период во последните 2.300 години.

Во Кина паѓало снег, пради што пропаднале посевите и земјоделските култури и луѓето гладувале. Во следните години, ситуацијата почнала да се влошува.

Во 541 година, во римското пристаниште во Египет се појавила чума, која започнала брзо да се шири.

Од чумата загинале меѓу една третина и една половина од населението на Источното римско царство, што, според Мекормик, го забрзало неговиот пад.

Чумата се проширила низ целиот Медитеран, Европа и Блискиот Исток.

Некои историчари сметаат дека оваа пандемија на чума е една од најлошите пандемии досега, па се вели дека убила околу 100 милиони луѓе, или половина од светското население во тоа време.

Историчарите веќе долго време шпекулираат за потеклото на маглата што се појавила во 536 година. Дури пред две години, со анализа на мразот од швајцарски глечер било утврдено дека вулканска ерупција се случила на Исланд таа година, а пепелта се раширила низ северната хемисфера.

Следеле уште две ерупции, во 540 и 547 година. После тоа дошла чумата што предизвикала економски колапс во Европа, кој траел до 640 година.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Наука

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Read more

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Read more

Јупитер и Сатурн во позиција што се нема повторено 800 години

Read more

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Read more

Гик

  • play_arrow

Претставен најголемиот дрон во светот: Може да исфрла ракети

Читај повеќе

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе