Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Дина Болуарте стана првата жена претседател на Перу, среде политичките превирања кога нејзиниот претходник и поранешен шеф Педро Кастиљо беше сменет во судскиот процес за импичмент и приведен од полицијата откако се обиде незаконски да го затвори Конгресот.

Болуарте (60), која го започна вчерашниот ден како потпретседателка и следна во редот за замена на Кастиљо, сега се соочува со незавидниот предизвик да го излечи поделеното Перу, каде што претседателството е во расправија со Конгресот повеќе од една година.

„Барам политичко примирје за да воспоставам влада на национално единство“, рече таа во својот прв говор откако положи заклетва како шести претседател на земјата за само пет години.

Таа вети дека ќе формира широка влада „од секаква крв“.

„Барам време, драгоцено време за да ја спасам земјата од корупција и лошо владеење“, рече таа.

Која е таа?

До неодамна, адвокатката беше релативно непозната за повеќето Перуанци - таа освои помалку од 4 проценти од гласовите на изборите за градоначалник на областа Лима во 2018 година, а загуби во трката за место во парламентот во 2021 година. Таа стана позната заедно со Кастиљо како потпретседателка на неговата листа кога „извлекоа“ изборна победа во 2021 година за екстремната левичарска партија Перу Либре.

По преземањето на функцијата, Кастиљо ја избра Болуарте за министер за развој и социјална инклузија, но во последните недели Болуарте се дистанцира од Кастиљо, поднесувајќи оставка како министерка, што би можело да ѝ помогне да остане на функцијата до 2026 година.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе

До Собранието испратен Предлог-закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Читај повеќе