Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Ако храната ви се расипува побрзо од вообичаено, причината може да биде несоодветна температура во фрижидерот и замрзнувачот - за првиот се препорачува 4°C или пониска, додека идеалната температура за замрзнување е -18°C.

Наоѓањето на оптимална температура во фрижидерот е клучно за да се осигурате дека вашите производи и остатоци од храна ќе траат што е можно подолго. Истовремено, тоа е еден од најлесните начини за спречување на болестите што се пренесуваат преку храна со консумирање млеко, јајца и млечни производи со изминат рок.

Идеалната температура во фрижидерот е точно или под 4°C, а температурата на вашиот замрзнувач треба да биде -18°C.

Иако некои фрижидери и замрзнувачи се опремени со секакви додатоци, тие можеби немаат вграден термометар. За среќа, термометрите за апарати се генерално евтини и можат да се најдат во повеќето продавници за кујнски апарати, така што лесно можете да ја проверите температурата во вашиот кујнски апарат.

Друга работа што може да предизвика фрустрација е замрзнувањето на храната во фрижидерот, што се случува кога ќе стане премногу ладен.

За да го решите овој проблем, проверете ги поставките за температурата на вашиот фрижидер. Производителите препорачуваат да го одржувате на најладното поставување, кое обично е број 5, но доколку храната ви замрзне, обидете се да намалите на 4.

Иако правилното замрзнување е одличен начин за складирање на производи како што е месото, тоа сепак влијае на вкусот, аромата, сочноста и бојата колку подолго вашата храна е замрзната.

Дополнителните совети за чување храна во фрижидер вклучуваат отворање на вратата само кога е потребно, распоредување на храната за да може воздухот правилно да струи, како и следење на температурата.

Како најдобро да го организирате фрижидерот?
Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Read more

Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе