Која е Калина Велковска, девојката која го освои жирито на The Voice?

Македонската пејачка Калина Велковска е една од најнадежните кандидатки на бугарската вeрзија на шоуто за таленти The Voice.

Шармантната Калина со нејзиниот талент толку ги одушеви судиите на аудицијата „на слепо“ со нејзината изведба на песната „This World“ на Села Сју.

Толку многу им се допадна, што дури и ги сврти еден против друг во борбата кој да ја привлече во својот тим.

Судијката Камелија го блокираше Графа за да не може да се сврти и да се натпреварува за да ја земе Калина во својот тим. Тоа во шоуто најчесто е знак дека судиите препознале вистински талент.

Видеото со нејзиниот настап објавено на официјалниот YouTube канал The Voice of Bulgaria е прегледано најмалку 28.600 пати за помалку од 24 часа од објавувањето.

Калина на крај избра да се приклучи на тимот на Иван Лечев.

Калина Велковска, попозната во јавноста како Кали, настапувала како вокалист за многу бендови од различни жанрови, а лани во април го издаде нејзиниот прв сингл „Ти ми зеде сѐ“.

Таа е позната во скопската клупска сцена како жанровски разноврсен и моќен вокал, а не остануваат незабележани ни нејзината убавина, харизма и уникатен стил.

На нејзината официјална Facebook страница Kaly таа почна музички предизвик Kaly's Music Challenge за објавување преработки на познати песни, секако, споделувајќи свои преработки и изведби како пример.

Среќно, Кали, ти посакуваме да стигнеш до врвот!

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more

МК сцена

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Read more

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе