Која е Мекензи Безос, жената која зеде 36 милијарди долари во разводот од најбогатиот човек на светот?

Мекензи Безос 25 години беше во брак со основачот на Amazon Џеф Безос. Во далечната 1996 година делела канцеларија со помлад вработен во простор што бил дел од кујната на компанијата. Работела 12 часа на ден во одделението сметководството на Amazon, а ноќе одела во магацинот да пакува нарачки.

„Таа даде голем придонес во компанијата. Навистина е талентирана, но по малку се изгуби во улогата на сопруга на милијардер“, вели Мајк Хенлон, вработен во Amazon.

Мекензи Безос е жена која учествуваше во трансформацијата на малата онлајн книжарница во гигантот што е денес – компанија за онлајн трговија чија вредност се проценува на повеќе од 1 илјада милијарди долари.

Иако никогаш не сакала да биде во центар на внимание, веста за разводот од Џеф шокираше многумина, особено бидејќи тој веднаш јавно обзнани дека се забавува со друга жена.

Родителите на четири деца потпишаа развод во јули, а Мекензи со тоа доби 25% од акциите во Amazon. Тој удел моментално вреди 36,1 милијарда долари, што е доволно за да ја пласира Мекензи на 15-то место на листата најбогати жени според Forbes.

„Требаше да добие 50%. Сепак, Мекензи беше рамноправен партнер по основањето на компанијата“, рече Ник Ханауер, еден од првите инвеститори во Amazon.

Новинарите на Forbes се обидоа да дојдат до повеќе податоци за оваа мистериозна жена, па контактираа стотина нејзини пријатели и поранешни колеги.

Тие им дадоа информации што составуваат една нејасна слика за жената која навистина си ја сака приватноста и прави сѐ за да ја заштити.

Она шо го открија беше дека таа тивко се истакнувала во секоја фаза од животот.

Мекензи израснала во Сан Франциско како средно дете во семејството. Кога имала шест години напишала книга од 142 страници и ја нарекла „The Book Worm“. Родителите ја испратиле во интернатот Хочкинс во Конетикат, каде матурирала.

Студирала на Кембриџ, па на Принстон, каде дипломирала. Менторка за дипломскиот труд ѝ била нобеловката Тони Морисон.

Нејзините професори тврдат дека секогаш била добро расположена, но многу тивка.

По дипломирањето се вработила во фондот D.E. Shaw, каде почнала да се дружи со Џеф Безос. Таа била вклучена во создавањето на компанијата Amazon од самиот почеток, каде вложила сѐ што знаела.

Од компанијата се повлекла кога прв пат беа понудени нејзини акции на берзата во 1997 година. Изминатите 20 години од нејзиниот живот се вистинска мистерија за јавноста.

Во 2018 година заедно со Џеф издвоија 2 милијарди долари за борба против бездомништвото и дадоа поддршка на непрофитни установи за деца од предучилишна возраст. По потпишувањето на разводот Мекензи рече дека ќе донира половина од нејзиното богатство во хуманитарни цели, но не кажа на кои организации конкретно.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Бизнис

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Вести

  • play_arrow

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Читај повеќе

Гутереш: Вакцината против COVID-19 ќе биде светско јавно добро

Читај повеќе

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Читај повеќе

Скопјанец измамил делчевец за 17.000 денари

Читај повеќе

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Читај повеќе

Рашела Мизрахи пријавила дека ја следат и фотографираат непознати луѓе

Читај повеќе

Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Читај повеќе

Спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Читај повеќе