Која е најдобрата храна за црниот дроб?

По кожата, црниот дроб е вториот по големина орган во вашето тело, за кој научниците тврдат дека извршува дури 500 задачи кои се клучни за одржување на здравјето.

Ја разградува храната што ја јадеме, ги отстранува токсините од крвта, управува со нивото на холестерол, му помага на нашето тело да ги апсорбира мастите и го регулира нивото на хормоните. Токму поради неговото значење за здравјето, важно е да јадеме храна која ја поттикнува работата на црниот дроб и ја одржува неговата состојба на завидно ниво, пренесува Eat This, Not That.

„Можете да го заштитите вашиот црн дроб со избегнување додадени шеќери и алкохол и ограничување на преработената храна. Јадете претежно растителна храна која има антиинфламаторно дејство и му помага на црниот дроб да функционира правилно. Исто така, би било добро да се обидете да јадете што повеќе овошје и зеленчук“, објаснува регистрираната нутриционистка Џил Вајзенбергер.

Јачмен и овес

Овие цели зрна се одличен извор на диетални влакна, кои се покажаа дека им помагаат на луѓето да изгубат тежина и создаваат здрава рамнотежа на бактерии во цревниот микробиом. Јадењето таква храна богата со влакна ве одржува сити подолго време и често го намалува бројот на калории што ги консумирате. Уште повеќе, пребиотските влакна ја стимулираат здравата цревна микрофлора, што го намалува воспалението и оштетувањето на црниот дроб.

Зеленчук од семејството зелка

„Доколку сакате суперхрана за здравјето на црниот дроб, она што дефинитивно ви го препорачувам е брокула, кељ, прокељ и други зеленчуци од семејството зелка. Овие зеленчуци му помагаат на телото природна детоксикација и го штитат црниот дроб од оштетување додека ја подобруваат неговата целокупна функција“, вели регистрираната диететичарка Карли Ноулс.

Зрнесто овошје и зелјест зеленчук

„Неколку намирници кои ги препорачувам за здравјето на црниот дроб вклучуваат боровинки и друго зрнесто овошје, билки и зачини, а особено зелјест зеленчук, како спанаќ и блитва. Секоја од овие намирници содржи многу фитонутриенти кои го промовираат здравјето и ја подобруваат функцијата на црниот дроб“, советува Вајзенбергер.

Кафе, зелен чај и вода

Најдоброто нешто што можете да го направите за да го заштитите вашиот црн дроб е да избегнувате алкохол. Втората најдобра работа што ја препорачуваат повеќето нутриционисти е пиење доволно вода за да се спречи дехидрација и да се помогне подобро да функционира црниот дроб.

Освен вода, одлично решение за вашиот црн дроб се и кафето и зелениот чај, но тие треба да се консумираат умерено, односно да не ја надминуваат дневната количина.

Истражувачките студии објавени во International Journal of Clinical and Experimental Medicine покажуваат дека редовното пиење зелен чај е поврзано со намален ризик од рак на црниот дроб, заболување на масни црниот дроб, хепатитис и цироза на црниот дроб.

Кафето, вклучувајќи го и кафето без кофеин, исто така го намалува ризикот од хронични заболувања на црниот дроб.

Маслиново масло

А последната храна која ја препорачуваат нутриционистите е маслиновото масло, кое, како што велат, е добро да се консумира што почесто.

„Многу досегашни студии покажуваат дека маслиновото масло значително го зголемува нивото на добриот холестерол во крвта, што ве штити од замастен црн дроб и на тој начин помага да се зачува здравјето на овој важен орган“, вели Ноулс.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Здравје

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Упорната кашлицата може да му наштети на срцето - кога треба да отидете на лекар?

Read more

Што е секундарна неплодност?

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе