Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

За да функционира правилно, нашиот имунолошки систем се потпира на добар сон. Ако не спиеме добро, ќе ни треба подолго време да се избориме со вирусите и да заздравиме.

Според лекарите, има поза во која треба да спиеме кога сме болни. На сите пациенти им се советува да спијат во подисправена положба, односно да ја кренат главата, вратот и рамената за да се исцеди слузта поефикасно и да се намали назалната конгестија и течење на носот. Идеалната положба вклучува подигнување на горниот дел од душекот или поставување на неколку перници под главата или вратот.

А доколку ве мачи затнат нос, лекарите советуваат да вдишете топла вода пред спиење. Советуваат да ставите крпа преку глава и да го навалите лицето на тенџере со топла вода. Дозволете пареата и топлиот воздух да влезат во носот и белите дробови.

Напоменуваат дека тоа не значи дека треба да се тушираме или капеме во топла вода. Имено, жешката пареа може да ја подигне температурата на телото, што ќе направи да се чувствуваме уште полошо. Одржувањето на вашата спална соба темна и ладна е уште еден трик што може да ви помогне да спиете добро кога сте болни.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе