Која е најслушаната песна во последните 10 години?

Spotify објави листа од најслушаните песни во последните 10 години.

Сервисот за стримување музика Spotify објави листа на најдобрите песни, албуми и изведувачи во последните 10 години. Изведувач чија музика луѓето најмногу ја стримувале е Дрејк.

Раперот има повеќе од 28 милијарди стримови, а неговата најпопуларна песна „One Dance“ е пуштена 1,7 милијарди пати. Тој е најстримуван музичар на деценијата. На второто место е Ед Ширан, а по него следат Пост Малоун, Ариана Гранде и Еминем.

Најслушана песна на деценијата е „Shape of You“ на Ед Ширан, која е пуштена 2,4 милијарди пати.

Најслушана песна во 2019 година е „Senorita“ од Шон Мендес и Камила Кабељо. Песната е објавена во јуни, а оттогаш е преслушана милијарда пати. Веднаш по неа е песната „Bad Guy“ на 17-годишната Били Ејлиш, со 900 милиони стримови додека нејзиниот деби албум „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?“ е најстримуван албум на годината.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе