Која е разликата меѓу космонаут и астронаут?

Многу луѓе често ги мешаат овие два поими што и не се разликуваат многу во суштина, но разликите се сепак важни за оние кои ги имаат овие титули.

Роберт Фрост, кој има обучувано астронаути за NASA, ESA, JAXA, CSA и RSA за работа на Меѓународната вселенска станица, дава одговор на прашањето: која е разликата меѓу космонаут и астронаут?

Космонаути се професионалци обучувани и сертифицирани од Руската вселенска агенција за работа во вселената. Астронаути се луѓе обучувани и сертифицирани од NASA, ESA, CSA или JAXA за работа во вселената.

Иако двата термини можеби делуваат функционално еквивалентни, се разликуваат во оперативните философии на различните вселенски агенции, кои пак резултираат во различни вештини и знаења.

Сепак, разликата пред и над сѐ, се прави од чисто почитување. Русите имаат долга историја во освојувањето и проучувањето на вселената. Тие први испратија човек во вселената и го држат рекордот за најдолго поминато време во вселената за поединец, мисија и кумулативна кариера. Исто така го држат рекордот за најголем број „вселенски прошетки“. Секој космонаут кога ја добива титулата ја става и наметката што некогаш ја носел Јуриј Гагарин. Да се бара од нив да се откажат од таа титула само поради конформитет и унификација би било знак на непочитување.

Треба да се нагласи дека секој кој отишол во вселената не е астронаут, односно космонаут, има и луѓе кои се пилоти, специјалисти за мисија, специјалисти за товар, технички специјалисти итн.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Чек дис аут

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Read more

Што ако целата вода на Земјата замрзне во една секунда?

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе