Која е тајната за мека кожа?

Кога станува збор за нега на кожата – со помалку ќе постигнете повеќе.

Секако, освен ако немате некакви здравствени проблеми или состојба што бара конкретна нега или терапија, на вашата кожа всушност ѝ треба само основната хигиена.

Одбегнувајте жешка вода и долги туширања и лежења во када – тоа ја суши кожата.

Одбегнувајте сапуни и гелови за туширање што ја нарушуваат природната pH вредност на кожата, како и премногу парфимирани и ароматизирани средства што не само што ја сушат кожата, туку и содржат хемикалии што придонесуваат за намалување на нејзината природна влажност, еластичност и отпорност.

Туширајте се кратко со топла кон млака вода и не премногу често. Ако се туширате наутро, скокнете го вечерното туширање и обратно, за да ѝ дадете на кожата време да се опорави.

Не користете често пилинзи, скрабови и четка или луфа за бањање.

Кога станува збор за средствата за нега, користете квалитетни, со природни состојки, во мали количини.

Оставете ја кожата да го постигне својот природен баланс со средината. Не заборавајте дека хидратацијата доаѓа од внатре – пијте доволно течности и јадете свежо овошје и зеленчук.

Оставете ја кожата на раат, ќе ви биде благодарна.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Read more

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Read more

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Read more

Каде во светот може најлесно да се збогатите?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе