Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Не е тешко да го надокнадите недостатокот на овој важен елемент – треба да јадете намирници кои се богати со јод, но не претерувајте бидејќи вишокот на јог негативно влијае на здравјето.

Јодот е важен за децата и бремените жени

Внесот на јод е важен за правилно функционирање на штитната жлезда. Најмногу треба да го внесуваат децата и тинејџерите бидејќи штитната жлезда е одговорна за менталниот и физички развој. Меѓутоа, јодот е важен и за возрасните. Супстанциите коишто се содржат во штитната жлезда го стимулираат репродуктивниот систем.

Јодот влијае на работата на штитната жлезда

Особено е неопходен за време на бременоста – особено во првото тримесејче кога во ембрионот се формира нервниот систем.

Како јодот влијае на здравјето?

1. Го регулира метаболизмот

2. Позитивно влијае на работата на срцето

3. Ги зајакнува коските

4. Го стимулира обновувањето на ткивата

5. Го нормализира функционирањето на нервниот систем

6. Ги регулира репродуктивните органи

7. Го подобрува помнењето

8. Му помага на организмот да се справи со вируси и бактерии

9. Го намалува холестеролот во крвта

10. Влијае на формирање на фетусот во матката

Кои намирници се богати со јод?

Морска риба и морски плодови

Голема количина на јод се наоѓа во школки, лигњи, шкампи, во сите видови на црвена риба, скуша, харинда.

Компир

Печен компир содржи околу 60 микрограми јод. Најголемата количина се наоѓа во кората на компирот, па затоа нутриционистите ви препорачуваат да јадете печен компир со лушпа.

Брусница

Богати се со антиоксиданти и се одличен извор на јод.

Млеко

Една шолја кравјо млеко содржи околу 80 микрограми јод. Но уште покорисно е козјото млеко со 300 микрограми јод.

Јајца и грав

Уште две намирници со кои ќе го надокнадите недостатокот на јод во организмот.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Здравје

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Read more

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Read more

Најчестите симптоми на корона кај оние кои биле вакцинирани, а потоа се заразиле

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе