Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Експертите за фитнес откриле дека луѓето кои пешачеле пет пати неделно во просек по 30 минути секој ден и примале совет од физиотерапевт успеале да се ослободат од болките во грбот речиси двојно подолго во споредба со оние кои не примиле никаков третман.

Редовните прошетки, исто така, го подобриле квалитетот на животот на пациентите, а времето што претходно го поминувале на боледување било речиси преполовено, велат истражувачите.

Резултатите, објавени во списанието Lancet, покажуваат дека пешачењето може да има големо влијание врз болките во долниот дел на грбот, кои погодуваат осум од 10 луѓе во Велика Британија и е водечка причина за инвалидитет ширум светот.

Марк Хенкок, професор по физиотерапија на Универзитетот Мекквари во Австралија, рече дека „пешачењето е евтина, широко достапна и едноставна вежба која може да ја направи речиси секој, без оглед на географијата, возраста или социо-економскиот статус“.

Следена состојбата на повеќе од 700 испитаници

Околу 800 милиони луѓе ширум светот имаат болки во долниот дел на грбот, а седум од 10 кои се опоравуваат од епизода на болка имаат повторување во рок од една година. Тековниот третман и превенција на болки во грбот вклучува комбинација од вежби, терапија, а во ретки случаи и операција.

Но, истражувачите велат дека некои форми на вежбање не се достапни или достапни за секого и дека нивното спроведување често бара надзор. Научниците следеле повеќе од 700 возрасни лица кои неодамна се опоравиле од епизода на болки во долниот дел на грбот до три години.

На половина од случајно избраните им беше доделена приспособена програма за пешачење и едукација составена од физиотерапевти, додека другите учесници беа контролна група која не доби специфична интервенција, но можеше да побара третман во случај да се вратат симптомите.

Хенкок објаснува дека „интервентната група имала помалку епизоди на болка кои ги ограничувале активностите на движење во споредба со контролната група, и просечно подолго време пред да има рецидив, со средна вредност од 208 дена до повторување во споредба со 112 дена“.

Придобивки од пешачењето

Тој додаде дека „не знаеме точно зошто пешачењето е толку добро за спречување на болки во грбот, но веројатно вклучува комбинација од нежни движења за нишање, оптоварување и зајакнување на структурите и мускулите на 'рбетот, релаксација и ослободување од стрес и ослободување на ендорфини за добро расположение“.

„Се разбира, знаеме и дека пешачењето доаѓа со многу други здравствени придобивки, вклучувајќи го кардиоваскуларното здравје, густината на коските, здравата тежина и подобреното ментално здравје.“

Д-р Наташа Поцови, истражувач на Универзитетот Мекквари, вели дека „пешачењето не само што го подобрува квалитетот на животот на луѓето, туку и ги намалува отсусвувањата од работа и потребата да бараат здравствена заштита за околу половина“.

„Нашата студија покажа дека оваа ефикасна и достапна форма на вежбање има потенцијал успешно да се примени во многу поголем обем од другите форми на вежбање.“

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе