Која храна да ја одбегнувате според крвната група ако сакате да слабеете?

А.С.
/ 09.03.2023 / 10:10

Има многу поборници на принципот на исхрана според крвните групи.

Откриваме кои групи на храна се погодни, а кои треба да ги одбегнувате доколку го следите принципот на исхрана според крвните групи.

Д-р Роберт Шмерлинг, уредник на магазинот Harvard Health одлучил, поради големиот интерес на неговите пациенти, да даде одредени препораки, кога станува збор за исхраната и исхраната по крвни групи. Еве како да дознаете која храна е идеална за вашата крвна група.

Во далечната 1996 година, Питер Дадамо, доктор по невропатска медицина, опиша како луѓето би можеле да живеат поздрав живот и да постигнат идеална телесна тежина доколку јадат според нивната крвна група. Изборот на храна, па дури и зачини и вежби треба да се одредува според крвната група, се вели во неговата книга која брзо стана хит.

Еве неколку препораки од оваа книга за тоа како треба да изгледа исхраната по крвни групи.

Крвна група 0: Треба да изберете храна богата со протеини и да јадете многу месо, зеленчук, риба, но да го ограничите внесот на мешунки. За слабеење треба да јадете црвено месо, спанаќ, алги, маслиново масло и брокула, а одбегнувајте бело брашно и млечни производи.

Крвна група А: Овошје, зеленчук, тофу, морска храна, мисирка треба да бидат вашиот избор, но месото да се избегнува. За да слабеете, јадете морска храна, ананас, маслиново масло и соја. Треба да се одбегнуваат млечни производи, пченица, грашок, грав и пченка.

Крвна група Б: Треба да се избере месо, овошје, млеко, риба и житарки. И за да ја направите вашата диета поуспешна, јадете зелен зеленчук, јајца, црн дроб, но треба да избегнувате пилешко, пченка, кикирики и пченица.

Крвна група АБ: Јадете млечни производи, јагнешко месо, риба, житарки, овошје и зеленчук, а за слабеење изберете тофу, алги, зелен зеленчук. Избегнувајте пилешко, пченка, грашок и грав.

Според крвната група не се одредува само исхраната, туку и бројни навики, па затоа крвната група 0 треба да прави вежби со висок интензитет и да зема суплементи за чувствителниот дигестивен систем, додека групата А треба да оди на помалку интензивни тренинзи и да вклучи медитација како дел од рутината.

Теоријата зад ваквиот начин на исхрана е дека крвната група е тесно поврзана со способноста за варење одредени намирници, а со тоа помага во одржување на саканата тежина, нивото на енергија, но може да спречи и болести и кардиоваскуларни проблеми.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Читај повеќе