Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Холестеролот е неопходен за одржување на правилното функционирање на клетките и органите во телото, а исто така игра важна улога во производството на хормони, витамини и дигестивни течности.

Од друга страна, високото ниво на холестерол може да резултира со одредени здравствени проблеми, предупредуваат лекарите.

Медицинската сестра Шерил Литго за The Sun откри неколку намирници за кои е докажано дека го намалуваат холестеролот доколку се консумираат редовно.

„Она што го јадеме може да влијае на нивото на холестерол во нашето тело. Повеќето луѓе ќе имаат корист од намалувањето на нивото на холестерол бидејќи ако не го направат тоа може да доведе до мозочен удар, срцев удар и стеснување на артериите. Јадењето одредена храна може да го намали холестеролот“, објаснува Литго.

Намирници што се препорачуваат се модар патлиџан, овесна каша, соја, јаткасти плодови и семки. Како што нагласува Литго , нутритивните вредности содржани во оваа храна докажано го намалуваат нивото на лошиот холестерол во организмот и со тоа придонесуваат за подобро целокупно здравје.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе