Која храна е најдобра во зимскиот период?

Во текот на зимата се дебелееме бидејќи постојано сме дома и јадеме од досада.

Оние што имаат спор метаболизам и се склони кон дебелеење во зима, треба да ги консумираат овие намирници.

Меѓу намирниците кои помагаат за слабеење во текот на зимата е морковот. Овој зеленчук содржи малку калории, а е богат со влакна.

Јаткастите плодови и семките се добра комбинација и се одлична ужинка. Може да ги јадете наместо грицки, а ќе ви помогнат и да се ослободите од вишокот килограми.

Медот ги активира хормоните кои го поттиснуваат апетитот и ви помагаат да се ослободите од вишокот килограми.

Јајцата содржат многу малку калории, а ќе бидете сити подолго време. Исто така, богати се со витамини и минерали.

Една порција јагоди содржи 49 калории, а ова овошје е богато со витамин Ц, влакна, калциум и магнезиум.

Во 100 г цвекло има околу 43 калории, 10 г јаглехидрати и 0,2 г масти. Цвеклото е одлична намирница доколку сте на диета.

Циметот го забрзува метаболизмот и слабеењето.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Здравје

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе