Која храна ги уништува забите?

Секој сака да има убава и блескава насмевка, но одредени видови храна незабележително влијаат врз бојата на забите. Токму затоа треба да знаеме кои се овие намирници и да ги јадеме во умерени дози, а после јадење задолжително да ги миеме забите.

Крекери

Кој би помислил дека крекерите котираат високо на листата со храна што штетно влијае на забите? Многу видови крекери се произведени од рафинирани јаглехидрати кои се претвораат во шеќер и на тој начин се претвораат во храна за бактериите што ги бојат забите.

Балсамико оцет

Овој течен, обиен зачин полн со оцет што најчесто се додава во салати, за жал негативно влијае на белината на забите. За да го намалите неговото штетно дејство, користете го умерено.

Кисели краставички

Лоша вест за обожавателите на кисела туршија. Токму киселината од ваквите краставички може да ја оштети глеѓта на забите и да предизвика промени на бојата.

Кафе и чај

Љубителите на овие  два пијалаци може да завршат со пожолтени заби, особено ако претеруваат со пиење кафе и чај.

Доматен сос

Повторно киселина. Киселината во доматот, но и неговата боја може да предизвикаат темнење и ерозија на забите.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Read more
 

Магазин

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе