Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Експертите за безбедност на храна предупредуваат дека треба да бидеме исклучително внимателни со одредена храна бидејќи може да се расипе по ден или два, дури и ако е зготвена.

„Повеќето остатоци дефинитивно ќе траат три или четири дена ако се оладат во рок од два часа по готвењето, се с во херметички сад и се чуваат во фрижидер. Но, има некои намирници кои се повеќе склони кон раст на бактерии и не треба да ризикувате“, вели нутриционистката Трејси Бригман.

Примери за бактериски, паразитски и вирусни инфекции предизвикани од консумирање храна вклучуваат салмонела, токсоплазма, листерија, норовирус и E. coli. Најчест е норовирус, кој зафаќа еден од 15 луѓе годишно.

Овие пет намирници би можеле да му наштетат на вашето здравје доколку не ги консумирате во рок од еден ден откако сте ги зготвиле, односно отвориле/купиле.

Тврдо варени јајца

Не лупете ги тврдо варените јајца ако сакате да траат подолго од 24 часа. Лушпите од јајцата делуваат како заштитен слој кој штити од бактерии. Откако ќе се отстрани лушпата, бактериите може брзо да навлезат во порите на јајцето и да го контаминираат. Докажано е дека листерија ги напаѓа тврдо варените, излупени јајца.

Листериозата се поврзува и со непастеризирано млеко, меки сирења, зеленчук и деликатеси. Симптомите вклучуваат главоболка, конфузија, болки во мускулите и треска.

Мелено месо

Според американското Министерство за земјоделство (USDA), незготвеното мелено месо трае само еден до два дена пред да почне да се расипува.

„Бактериите од површината на сировото месо може да се измешаат во производот за време на процесот на мелење. Затоа меленото месо мора да се зготви до крај за да се уништат сите бактерии“, објасни Бригман.

Покрај салмонелата, меленото месо е и жариште на E. coli. Инфекцијата со оваа бактерија може да предизвика грчеви во стомакот, крвава дијареа и повраќање.

Диња

Д-р Дарин Детвилер, експерт за безбедност на храна од Универзитетот Нортистон во Бостон, вели дека „диња никогаш не треба да се чува во фрижидер повеќе од еден ден бидејќи патогените како салмонела и листерија брзо растат“.

„Дињата треба да се јаде веднаш штом ќе ја исечете. Никогаш не купувајте веќе исечена диња“, предупреди тој.

Внатрешноста на ова овошје има идеална pH вредност за раст на бактериите, а дињата е поврзана со моменталната појава на салмонела која зарази 117 Американци, хоспитализирани 61 и уби двајца. Симптомите на инфекција со салмонела може да вклучуваат дијареа, стомачни грчеви и треска.

Сирово пилешко

Ако сте купиле пилешко и сте го заборавиле неколку дена, голема е веројатноста дека е расипано. Живината е особено подложна на салмонела бидејќи е помека од црвеното месо како говедско, што го олеснува навлегувањето на бактериите во него.

Расипаното пилешко може да добие сиво-зелено, а може да се појават мувлосани дамки, што укажува на присуство на бактерии. Исто така, има лигава текстура. Исплакнувањето на пилешкото нема да ги елиминира бактериите.

Варен ориз

Иако може сиров да остане во оставата со месеци, варениот ориз брзо се расипува. Тој е склон кон бактериите кои формираат спори Bacillus cereus и најчесто се наоѓа во сирова и необработена храна како што се компирите, грашокот, гравот и одредени зачини. Бактеријата е особено честа кај оризот или другите зрна кои се оставени на собна температура или во недоволно ладен фрижидер. Имено, бактеријата Bacillus cereus најдобро расте во температурен опсег од 4ºC до 48ºC.

Симптомите на инфекција со оваа бактерија вклучуваат повраќање, дијареа и стомачни грчеви. Најзагрозени од инфекција се постарите лица и оние со ослабен имунитет.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Живот

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Read more

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Read more

Дволични хороскопски знаци кои „забиваат нож во грб"

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе