Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Секој сака бујна коса, но широк спектар на фактори, од генетика до хормони и исхрана, одредуваат колку брзо ви расте косата.

„Здравата исхрана и здравата коса одат рака под рака. Во двата случаи, внесувањето доволно протеини со фокусирање на здрава растителна храна ќе ви помогне да ги добиете хранливите материи, антиоксиданси во антиинфламаторните соединенија поврзани со поздрава коса“, вели нутриционистката Саманта Касети.

Со други зборови, исхраната богата со витамини и минерали помага во растот на косата и гарантира дека ќе избегнете опаѓање на косата поврзано со недостаток на хранливи материи.

„Здравата коса зависи од одредени хранливи материи, како што се протеини, биотин, витамин А и витамин Ц“, додава Касети. Железото и омега-3 масните киселини се одговорни за растот на косата, додава таа.

Ако ви се чини дека губите повеќе коса од вообичаено или едноставно не расте толку брзо колку што сакате, најдобро е да се консултирате со експерт. Во меѓувреме, можете исто така да се обидете на вашето мени да додадете повеќе храна што го поттикнува растот на косата.

Според диететичарите, тоа се јогурт, јагоди, прокељ, лосос, јајца, леќа, тофу, наут, инчуни, туна, црвено месо, јаткасти плодови и семки, масло од црн дроб на бакалар и сардини.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Живот

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Read more

Како да ги намалите сметките за струја?

Read more

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Read more

Како да се избегнат штетните ефекти од користењето на клима-уред?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе