Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

А.С.
/ 28.03.2023 / 20:24

Во напорите за здрав живот и затегнато тело, здравата исхрана е многу битен фактор.

Овие намирници се здрави и треба да ги има на вашето мени, но не претерувајте со нив ако ваша цел овој период е намалување и израмнување на стомакот.

Професорката по медицина Лин Чанг вели дека овие намирници го подуваат стомакот и може да ве обесхрабрат во напорите за намалување на стомакот.

На прво место е кромидот кој содржи јаглехидратите фруктани што бавно се разградуваат во телото, што предизвикува задржување вода во цревата. Затоа може да имате гасови и да се чувствувате подуено.

Јогуртот е здрав напиток, но одредени видови, како овошните јогурти, имаат висока концентрација на шеќер што ферментира во телото. Нутриционистите препорачуваат полномасни јогурти што побрзо се разградуваат.

Брокулата спаѓа во групата здрава храна, но поради јаглехидратот наречен рафиноза предизвикува надуеност, бидејќи многу бавно се разградува.

Гравот е полн со неразградени влакна што предизвикуваат надуеност и гасови. Потопете го гравот во вода и оставете го да отстои во текот на ноќта пред да го готвите за да се разградат овие влакна.

Лубеницата е многу вкусна и здрава ужина, но содржи многу фруктоза што една третина од луѓето не можат брзо да ја разградат.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе