Која крвна група е најотпорна на болести?

Научници истражуваа која крвна група може да влијае на целокупното здравје на човекот и дојдоа до интересни резултати.

Според истражувања, откриено е дека една група ги надминува останатите, а тоа е нулта крвната група.

Докажано е дека кај луѓето со нулта крвна група постои помал ризик од заболување на кардиоваскуларни болести како што се мозочен удар и срцев удар, поретко од останатите крвни групи имаат проблеми со меморијата и поретко заболуваат од одредени видови канцер.

Со оглед на тоа, организмот е поотпорен и луѓето со оваа крвна група живеат подолго.

Една од досега откриените причини зошто е нулта групата најздрава е тоа што крвта на оваа група содржи помалку молекули кои можат да предизвикаат згрутчувањa, а срцевите и мозочните удари предизвикуваат тромб.

Исто така, она што е добро за срцето е добро и за мозокот па многу ризични фактори и кардиоваскуларни болести воедно се и фактори за ризик од ментални заболувања.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Здравје

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Read more

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Read more

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Read more

Докторка открива што може да ви помогне ако ви се лоши на пат

Read more
 

Магазин

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе
  • play_arrow

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Читај повеќе