Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Според неодамна објавениот извештај на Европската комисија и Европската агенција за животна средина, Хрватска има најчиста вода за капење.

Европа има голема разновидност на прекрасни плажи и места за капење, а секоја година милиони луѓе ги поминуваат своите викенди на локалните плажи разладувајќи се покрај вода.

Според најновата годишна проценка на водата за капење, огромното мнозинство локации во Европа ги исполниле најстрогите стандарди за квалитет на капење. Ова претставува 85 отсто од популарните европски води за капење.

Дури 96 отсто од сите официјално идентификувани води за капење во ЕУ ги исполнуваат минималните стандарди за квалитет, а само 1,5 отсто се оценети како „лоши“.

Квалитетот на водата за капење на плажите низ Европа е значително подобрен во текот на изминатите неколку децении, а извештајот на Европската комисија и Европската агенција за животна средина, кои ја истражуваа водата во сите 27 земји на ЕУ, покажа дека 99,1 отсто од хрватските брегови имаат одличен квалитет на водата - тоа е 886 од 894 тестирани места.

Според Директивата за води за капење, водите се проценуваат со помош на микробиолошки податоци за да се класифицираат како лоши, доволни, добри или одлични.

На второто место се најде Грција, а на третото Кипар. Извештајот исто така покажа дека европските крајбрежни води имаат тенденција да бидат почисти од внатрешните води.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе