Рецепти

Колач од нутела без печење

1. август 2018 - 20:46 | М.Д.

Подгответе вкусен колач од нутела без печење.

Состојки:

За пандишпан:

100 грама маргарин

300 грама мелени бисквити

50 грама пржени мелени лешници

1 лажичка нутела крем

За фил:

600 грама крем сирење

70 грама шеќер во прав

500 грама нутела крем

50 грама иечкани лешници

Подготовка:

Во тенџере на оган ставете го маргаринот да се растопи, додадете ги мелените бисквити, добро измешајте и додадете ги мелените лешници и една лажица од нутела кремот. Вака подготвената смеса ставете ја во калап (26 сантиметри) и ставете ја во ладилник за добро да се излади.

Во сад ставете го крем сирењето и шеќерот во прав, па се добро изматете со миксер, додадете го нутела кремот и се заедно добро измешајте. Готовиот фил ставете го врз изладениот пандишпан и се добро израмнете. Потоа колачот ставете го во ладилник неколку часа добро да излади, па наросете со исечкани лешници и послужете.

Коментирај