Колач со лимон стана хит на Instagram

Во летните денови вистинско освежување се овошните десерти, како на пример овој колач со лимон.

Потребни состојки:

-215 г путер (оставен на собна температура)

-180 г шеќер

-едно цело јајце и една жолчка

-сок од два лимона со средна големина

-300 г брашно

-половина лажичка прашок за пециво

-половина лажичка сол

-рендана кора од лимон

За прелив:

-250 г шеќер во прав

-пет до шест лажици лимонов сок

Начин на подготовка:

Изматете го путерот, додадете шеќер, па продолжете со матење. Додадете ги јајцето и жолчката, лимоновиот сок, па добро измешајте. Потоа на смесата додадете брашно, прашок за пециво, сол и повторно мешајте. На крајот додајте ја ренданата кора од лимон.

Добро измешаната смеса налејте ја во плех за печење и печете околу половина час на 150 степени.

Во друг сад измешајте го шеќерот во прав со лимонов сок, па прелијте низ оладениот колач и оставете да се олади во фрижидер пред да послужите.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе